YMYL, czyli Your money or your life w branży medycznej
Promocja w sieci firm i placówek medycznych rządzi się nieco innymi prawami niż w przypadku innych branż. Strony medyczne zaliczane są do witryn YMYL, czyli Your money or your life. Tutaj jakość informacji ma szczególne znaczenie, a niewielkie niedopatrzenie może wprowadzić w błąd i negatywnie wpłynąć na życie, zdrowie czy samopoczucie odbiorców. Zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów Google ważne jest, aby takie strony zawierały wiarygodny, przygotowany przez osoby mające doświadczenie i specjalistyczną wiedzę content. Ale od początku, czym jest koncepcja YMYL i dlaczego jest tak ważna?
Czym jest Y-M-Y-L i jakie branże obejmuje?
Y-M-Y-L to skrót od Your Money or Your Life i dotyczy stron internetowych oraz treści, które mogą mieć wpływ na:
- bezpieczeństwo,
- zdrowie psychiczne i fizyczne, samopoczucie, zarządzanie emocjami,
- stabilność finansową i dobrobyt, zarządzanie budżetem.
Treści YMYL mogą mieć wpływ na decyzje i kondycję:
- użytkowników, którzy odwiedzili daną stronę www,
- osób mających kontakt z użytkownikami, którzy zapoznali się z contentem YMYL,
- grup, na których decyzje mają wpływ osoby, które zapoznały się z omawianymi dziś treściami.
Do Y-M-Y-L zaliczana jest branża medyczna, czyli witryny gabinetów lekarskich, klinik chirurgicznych, klinik medycyny estetycznej, gabinetów stomatologicznych, przychodni lekarskich, ośrodków rehabilitacyjnych, platform oferujących konsultacje online. Treści, które pojawiają się na takich witrynach, np. związane z różnego typu dolegliwościami i chorobami, stosowaniem leków, poradami zdrowotnymi, nawykami, mogą oddziaływać na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Y-M-Y-L, oprócz branży medycznej obejmuje również branżę finansową, usługi prawne, branżę bezpieczeństwa.
Y-M-Y-L – wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo
Dlaczego treści Y-M-Y-L mogą być uznane za szkodliwe dla zdrowia, mające negatywny wpływ na samopoczucie i dobrobyt czytelników? Jest ku temu kilka powodów, przyjrzyjmy się im.
Tematyka treści
W przypadku branży medycznej możemy wskazać tematy, które już same w sobie mogą być szkodliwe dla czytelników. Są to na przykład treści dotyczące samodzielnego przeprowadzania różnego typu zabiegów czy stosowania niezweryfikowanych metod leczenia. Taki content może skłonić odbiorców do różnych działań i mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.
Jeśli chodzi o inne branże, do tematów szkodliwych możemy zaliczyć dotyczące korzystania z niesprawdzonych schematów inwestycyjnych lub fałszywe informacje o zabezpieczeniach internetowych.
Zawarte w treści informacje
Dostępne w sieci informacje i wskazówki często mają wpływ na podejmowane przez czytelników decyzje, ich nawyki i aktywności. Jeśli chodzi o branżę medyczną, content zwykle dotyczy takich obszarów, jak zdrowie, emocje, bezpieczeństwo – nawet drobne błędy w treści, mogą mieć przykre konsekwencje. Dla przykładu możemy podać tekst dotyczące udzielania pierwszej pomocy, diety dla kobiet w ciąży czy stosowania suplementów.
Panika i strach
Wprowadzanie odbiorców lub przedstawienie faktów w nieodpowiedni sposób, może siać panikę, wywołać stres i strach. Użytkownik po lekturze takich treści może podjąć impulsywne i błędne decyzje, które wpłyną na jego stan fizyczny lub psychiczny bądź przyczynią się do strat finansowych. To kolejny powód, dla którego zachowanie ostrożności jest szczególnie ważne.
Promowanie nieodpowiednich nawyków
Promowanie nieodpowiednich czy szkodliwych nawyków to kolejne z zagrożeń związanych ze słabej jakości contentem. Przykładem może być zachęcanie czytelników do stosowania niebezpiecznych produktów zdrowotnych czy do realizowania intensywnych planów treningowych.
Y-M-Y-L a E-E-A-T
Z pojęciem Y-M-Y-L związana jest koncepcja E-E-A-T. E-E-A-T to akronim od Experience – Expertise – Authority – Trust, co tłumaczymy, jako Doświadczenie, Ekspertyzę, Autorytatywność i Zaufanie. Jak należy rozumieć koncepcję E-E-A-T?
- Experience dotyczy doświadczenia osoby, która przygotowała treść. Dla użytkowników, jak i dla robotów Google coraz ważniejsze jest, czy autor ma doświadczenie w danej dziedzinie? Czy faktycznie korzystał z danego produktu lub usługi?
- Expertise, czyli specjalistyczna wiedza z danej dziedziny. Czy twórca treści wie, o czym pisze? Czy zna dane zagadnienie?
- Autorytet autora to potwierdzenie kwalifikacji, na przykład poprzez inne publikacje, cytowania w sieci, aktywne działanie.
- Zaufanie to kwestia najważniejsza, na którą składają się wszystkie wymienione powyżej. W tym zakresie istotne jest także bezpieczeństwo witryny, certyfikat SSL, wysokiej jakości hosting.
Na Google Search Centre możemy przeczytać:
Y-M-Y-L a seo
Strony internetowe i sklepy e-commerce wykazujące zbyt niski poziom E-E-A-T, uznawane są za mniej wiarygodne i mniej wartościowe, a co za tym idzie, zajmują niższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Jeśli więc chcesz, aby Twoja witryna była przydatna dla użytkowników i zajmowała wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, musisz zadbać o kilka kwestii:
- Wdrażanie merytorycznych treści, zawierających wartościowe dla odbiorcy informacje.
- Implementacja treści, które przygotowane są przez fachowców lub osoby współpracujące ze specjalistami.
- Budowa autorytetu autora, np. implementacja bio, które zawiera informacje na temat wiedzy i doświadczenia twórcy treści.
- Ważna jest także troska o bezpieczeństwo witryny.
- Kolejna kwestia to pozyskiwanie linków zewnętrznych z wiarygodnych i tematycznych źródeł.
Podsumowanie
Podsumowując, strony internetowe o tematyce medycznej zaliczane są do witryn typu Y-M-Y-L, czyli Your Money or Your Life. Treści na tego typu stronach mogą mieć wpływ na zdrowie, zachowanie, emocje, bezpieczeństwo a nawet finanse czytelników muszą więc zawierać merytoryczne, prawdziwe informacje. Z witrynami Y-M-Y-L związana jest koncepcja E-E-A-T, czyli Experience – Expertise – Authority – Trust, która koncentruje się wokół doświadczenia i wiedzy autora treści, a także jego autorytetu oraz zaufanie jakim można obdarzyć witrynę.