Content na stronie www branży medycznej – co uwzględnić, a czego unikać?
Dlaczego content jest tak ważny? To kluczowy czynnik rankingowy Google, a także sposób, by przekazać pacjentom informacje na temat zabiegów, opisać usług kliniki stomatologicznej czy gabinetu lekarskiego. Istotne więc, by treść spełniała wysokie standardy, była użyteczna dla odbiorców i zajmowała wysokie miejsce w rankingu Google. Jak przygotować taki content? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Content na stronie medycznej
Podczas przygotowywania treści na stronę www branży medycznej, np. gabinetu lekarskiego czy kliniki piękna, pod uwagę trzeba wziąć kilka głównych zasad.
- Content jest bardzo istotny, stanowi kluczowym czynnik rankingowy Google, ignorowanie go nie jest dobrym rozwiązaniem. Musi to jednak być content wysokiej jakości, przydatny dla użytkownika.
- Treści muszą pasować do profilu działalności, nie mogą zbytnio odbiegać tematyką. Skupienie na zagadnieniach ściśle powiązanych z charakterem firmy pozwoli na budowę autorytetu tematycznego.
- Wszystkie teksty powinny powstawać z myślą o użytkownikach. Ważne, by content dostarczał pacjentom wartościowych informacji.
Jakie treści powinny znaleźć się na stronie www lekarza?
Informacje o lekarzu i zespole
Na stronie www warto zamieścić takie dane, jak tytuł i stopień naukowy, specjalizacja, osiągnięcia zawodowe. Istotne są także informacje o uczestnictwie w kursach, konferencjach, zdobytych certyfikatach.
Zakres usług
Pacjenci szukający stomatologa, psychiatry, kliniki piękna itp. chcą uzyskać jasne informacje dotyczące zakresu usług. Jeśli prowadzisz gabinet stomatologiczny, napisz jakimi dziedzinami stomatologii się zajmujesz, np. endodoncja, stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, ortodoncja itp. Jeśli prowadzisz gabinet medycyny estetycznej, poinformuj, jakie zabiegi proponujesz.
Dane kontaktowe i rejestracja
Dane kontaktowe, np. numer telefonu, adres e-mail, lokalizacja, muszą być łatwo dostępne i widoczne. W widocznym miejscu warto też zamieścić godziny przyjęć, informacje dotyczące sposobów umówienia wizyty.
Blog ekspercki
Warto zdecydować się na prowadzenie bloga. Artykuły nie muszą być bardzo długie i nie muszą pojawiać się w dużej liczbie. Ważne, by były przydatne dla odbiorców i merytoryczne. Takie treści to sposób na budowę autorytetu tematycznego witryny, stworzenie wartościowego źródła wiedzy, a jednocześnie uzyskanie, wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Cennik
Dla wielu pacjentów duże znaczenie ma cena konsultacji, zabiegu, badania, możliwe sposoby płatności. Warto zamieści takie informacje na stronie www.
Treści na stronie branży medycznej – na co zwrócić uwagę?
Autorytet autora
Autorytet autora to kolejna, ważna kwestia – szczególnie jeśli chodzi o witryny z branży medycznej. Twoi Pacjenci potrzebują wiarygodnych, informacji, chcą mieć pewność, że teksty, np. artykuły blogowe, zostały przygotowane przez kompetentną osobę. W jaki sposób możesz pokazać autorytet autora? Zadbaj o umieszczenie krótkiego bio pod tekstem, przygotuj stronę autora, na której umieścisz najważniejsze informacje dotyczące wiedzy i doświadczenia. Kolejne kroki w budowie autorytetu autora to działania w mediach społecznościowych, publikacje, udział w konferencjach itp.
Oryginalność
Jeśli zależy Ci na widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania, zadbaj o to, by Twoje treści były unikalne, by wyróżniały się na tle innych. W jaki sposób? Poprzez specjalistyczne wskazówki, opis własnych spostrzeżeń, opinie itp.
Użyteczność
Użyteczność treści to nie tylko przydatne informacje i wartość merytoryczna. Istotne jest także prawidłowe wyświetlanie contentu, na przykład na urządzeniach mobilnych – od 5 lipca 2024 roku strony niemające wersji mobilnej nie będą indeksowane. Uwagą należy też zwrócić na udogodnienia dla osób słabowidzących, prędkość ładowania, strukturę witryny.
Ponadto, zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie Google, algorytmy wyświetlają użytkownikom treści, które w danym momencie są najbardziej przydatne. Dla pacjenta z Poznania, kluczowe więc będą kliniki i gabinety z Poznania. Zadaj więc o optymalizację pod treści (w tym nagłówków, matadanych, atrybutów alt) o frazy lokalne.
Przyjemna lektura
Treści powinny być przyjmie w lekturze. Jeśli piszesz je samodzielnie, pamiętaj, że Twoi pacjenci nie mają specjalistycznej wiedzy medycznej. Zadbaj o to, by content był dla nich zrozumiały. Jeśli używasz specjalistycznych określeń, wyjaśnij prostym językiem, co oznaczają.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Treść powinna być przydatna dla odbiorców, ale, żeby użytkownicy mogli ją odnaleźć, musi wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania. Należy więc zadbać o odpowiednią optymalizację, przede wszystkim o:
- Nagłówki i wielkość fontów: treść powinna zawierać nagłówki: h1, h2, h3, poszczególne nagłówki powinny być oznaczone odpowiednim fontem.
- Frazy kluczowe: Frazy muszą być rozmieszczone w treści naturalnie. Warto stosować zarówno frazy ogólne, lokalne, jak i intencyjne, semantyczne czy frazy typu długi ogon.
- Anchory: stosowanie anchorów musi być przemyślane. Podstrony linkujące powinny być dopasowane pod względem tematycznym do podstrony linkującej i być naturalnie wplecione w tekst.
- Link building: Jednym z czynników wpływającym na ranking Google jest link building. Linki zewnętrzne – jeśli mają przynieść dobre rezultaty, należy pozyskiwać w przemyślany sposób. Odnośniki powinny pochodzić z wiarygodnych, tematycznych źródeł. Google ignoruje nietematyczne linki, a nadużywanie autorytetu stron trzecich traktuje jako manipulację wynikami wyszukiwania.
- Zakaz reklamy: Zarówno podczas tworzenia contentu, jak i podczas prowadzenia innych działań z zakresu marketingu, należy pamiętać o zakazie ramy i Kodeksie etyki lekarskiej – pisaliśmy na ten temat w artykule Marketing medyczny – o jakich ograniczeniach trzeba pamiętać?
YMYL – co to?
Strony YMYL (Your Money or Your Life) to witryny zawierające informacje, które mogą wpływać na kluczowe aspekty życia użytkowników, takie jak zdrowie, stabilność finansowa czy bezpieczeństwo. Strona internetowa lekarza jest doskonałym przykładem strony YMYL, ponieważ zawartość, którą prezentuje, może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie i dobrostan odwiedzających. Dlatego istotne jest, aby informacje prezentowane na tego typu stronach były dokładne, oparte na dowodach naukowych i aktualne. Google przykłada szczególną uwagę do jakości stron YMYL, wymagając od nich większej wiarygodności i autorytetu. W przypadku strony lekarza, wiarygodność może być zwiększona poprzez dodanie informacji o kwalifikacjach, certyfikatach oraz linków do publikacji naukowych.
Podsumowując, content na stronie medycznej powinien być przydatny dla odbiorców, zawierać merytoryczne informacje. Ważną kwestią jest także użyteczność, a więc to, by witryna działała bezawaryjnie, prawidłowo wyświetlała się na urządzeniach mobilnych i była dostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, np. słabo widzących. Przemyślana strategia contentowa ułatwi komunikację z pacjentami i umożliwi uzyskanie widoczności w sieci.